BF42tr.com ::: T�rkiye'nin Battlefield Portal� :: BF1942 :: BF2 :: BF2142
 Anasayfa |  Forum  |  İzlediklerim  |  Güncel Konular  |  Yeni Mesajlar  |  Arama  |  Klanlar  |  Takvim  |  Üye Listesi  |  Profil  |  Özel Mesajlar |  Dosyalar |  Galeri 
 

Sisteminizin, anakart, ses ve ekran kartı sürücülerinin doğru yüklü ve tamamen optimize edilmiş olduğundan eminsiniz ve Battlefield 1942 ile sorunlarınız mı var ? BF1942 oldukça sistem bağımlısı bir oyundur ve bazı konfigürasyonlarda ve ayarlarda sorun yaşandığı bilinmektedir. Bu detaylı inceleme yazısı belki bir takım sıkıntılarınızı gidermede işinize yarayabilir. Okumaya başlamadan önce, son sürüm olan 1.6 yamasının elinizin altında olduğundan emin olun, çünkü bu klavuz 1.6 yaması göz önünde bulundurularak hazırlandı. Bu klavuzda, NoCD dahil BF ile ilgili bazı yama dosyaları da ele alınmıştır. Portal olarak, korsan yazılımı desteklemediğimizi, hepimizin çok sevdiğimiz bu oyunun mutlaka orijinalini almamız gerektiğini bir kez daha hatırlatır, NoCD kurulumunu orijinal diskini her seferinde CD-Rom'a koymak istemeyen yasal kullanıcılar için açıkladığımı belirtmek isterim. NoCD temini ve bununla ilgili her hangi bir link verilmeyecek ve korsan yazılımla ilgili her türlü soru yanıtsız bırakılarak forumlardan derhal silinecektir.

Bölüm 1 : TEMEL SORUNLAR

Genel sistem sorunları : BF nin performansı genel sistem ortamı ile doğrudan alakalıdır. Oyundaki titreme, takılma, düşük fps ve uzun yükleme sürelerinin asıl nedeni genellikle sistem sorunları olmaktadır. Geri planda çalışan programlar, özellikle başlangıçta gizlice yükleniveren uygulamalar ve virüs tarayıcılar, bir kaç saniyede bir yaşanan takılmalara ve arada bir durmalara yol açabilmektedir. Öncelikle virüs tarayıcılarınızı tamamen kapatın. Startupta yüklenen, geri planda çalışan programları ve uygulamaları da elinizden geldiği ölçüde devre dışı bırakın.

Hafıza sorunları : BF1942 bol ram isteyen bir oyundur. Eğer sistem raminiz 256MB veya altında ise, bahsedeceğimiz ayarlardan bağımsız olarak zaten performans sorunları yaşamanız doğaldır. Ancak bütün ayarları, özellikle ses ayarlarını kısarsanız, 256MB veya altı ile kısıtlı bir ölçüde idare edebilme şansınız az da olsa var. 512MB rami olanlar, oyunu çok rahat oynarlar fakat file cache ve virtual memory boyutlarını optimize etmeleri şarttır. İdeal olarak, 768MB ve üstü BF nin en rahat ve fazla bir ince ayar çekmeden oynananileceği hafıza büyüklüğüdür.

Grafik kartı sorunları : Öncelikle grafik kartı sürücülerinizi nvidia (Detonator) veya ATI'den (Catalyst) güncellemelisiniz ve en son sürüm DirectX9.0b yi yüklemelisiniz. Bazı eski ATI kartlarının (örneğin 7500 veya 8500) eski Catalyst sürümlerinde BF ile sorunu olabilmektedir. Fakat bunlar BF 1.4 yaması ile Catalyst 3.4 ve üzeri sürücülerle çözülmüştür. Eğer hala takılmalardan yakınıyorsanız, Control Panel>Display>Settings>Advanced>Troubleshoot ayarına gidip en sağa dayalı duran Hardware Accellaration sürgüsünü 1 diş kısın. Bu, BF dışındaki genel grafik performanızı da düzeltebilir.

Bundan başka, örneğin zor okunan veya görünmeyen yazılar gibi sorunları olanlar, öncelikle sürücülerini güncelledikten sonra, grafik kartının özellikleri altında Direct3D kısmındaki Anti-Aliasing'i (AA) kapatsınlar.
Genel olarak karşılaşılan diğer grafik sorunları bu klavuzda anlatılanların uygulanmasıyla giderilebilecek şeylerdir. Özellikle, renk derinliğinin 32 bite çıkartılması kaplamalardaki titreşme sorununun giderilmesini, ses ayarlarında yapılabilecek değişiklikler de fps’de iyileşmeler sağlayacaktır.

Ses kartı sorunları : Eksik sesler/efektler olduğunu düşünüyorsanız veya seste çatlama varsa ve/veya düşük fps sorunu yaşıyorsanız, önce ses kartı sürücülerinizi güncellemelisiniz. Özellikle Audigy1 veya 2 kartınız varsa, Creative'in sitesinden en son "Performance" sürücülerini indirin. Bunlar hem ses kalitesine hem de fps ye katkıda bulunmaktadır.Eğer hala sorun varsa, oyunun Audio ayarlarından ses kalitesini düşürmeyi deneyin. Eksik seslerin gelmesi ve genel ses performasının düzelmesi için özellikle Hardware Acceleration'ı devre dışı bırakın. Eğer saniyedeki kare sayısı (fps) hala düşükse, ses kalitesini daha da düşürün. Ses kalitesi en düşükte olmasına rağmen hala sesle ilgi sorunlar yaşıyorsanız Control Panel>Sounds ve Audio Devices>Audio 'ya gidip, default ses aygıtınız için Advanced'ı seçin ve Performance sekmesine girip, Hardware Acceleration'ı sola dayayın. Bu ayar, özellikle onboard ses kullananların rastladığı, konuşmalardaki (chipmunk) maymun efekti sorununu çözebilmektedir.

Bütün bu yukarıda yazılanlar ve ileride okuyacaklarınız işe yaramadığı taktirde, belki de köklü bir hardware sorununuz vardır. Ya da, sisteminizi bir parça yenilemenin zamanı gelmiştir.

Sonraki »» Bölüm 2 : Kurulum ve Yamalar

Genel Hata
Genel Hata

Couldn't update banners data

DEBUG MODE

SQL Error : 1264 Out of range value for column 'banner_view' at row 1

UPDATE phpbb_banner SET banner_view=banner_view+1 where banner_id IN ( 3)

Line : 34
File : page_tail.php